Достапни линкови

logo-print

Киргистанскиот Парламент го именуваше новиот премиер


Премиерот на Киргистан, Сонбаи Јенбеков.

Премиерот на Киргистан, Сонбаи Јенбеков.

Парламентот во Киргистан гласаше за именување на Сонбаи Јенбеков за следен премиер на земјата. Јенбеков денеска пред пратениците изјави дека неговата влада ќе се фокусира на борбата против тероризмот, како и на демаркирање на границата со соседните земји. Јенбеков го замени Темир Сариев кој поднесе оставка на 11 април, откако неколку членови на владата го обвинија за корупција.

XS
SM
MD
LG