Достапни линкови

logo-print

Историски сослушувања за избор на нов генерален секретар на ОН


Обединетите нации започнаа историски сослушувања во обидот да се избере нов генерален секретар на Светската организација. За прв пат на земјите членки им е дадена можност да ги испрашуваат кандидатите за разни области. Прв од осумтемина кандидати беше шефот на црногорската дипломатија Игор Лукшиќ. Според повелбата на ОН, генералниот секретар се избира од 193 земји членки во Генералното собрание, а по препорака од Советот за безбедност. На сегашниот кон Бан Ки Мун кон крајот на годинава му истекува вториот петгодишен мандат.

XS
SM
MD
LG