Достапни линкови

logo-print

Препорачан импичмент за бразилската претседателка


Комитет на Долниот дом на бразилскиот конгрес препорача импичмент за претседателката Дилма Русеф поради обвинувањата за манипулирање со сметките во владиниот буџет за време на нејзиниот реизбор во 2014 година. Доколку две третини од Долниот дом ја поддржат препораката тогаш таа ќе се најде на гласање и во Сенатот. Доколку Сенатот ја прифати тогаш Русеф ќе треба да се појави на суд.

XS
SM
MD
LG