Достапни линкови

logo-print

Бројот на тигрите за прв пат по сто години расте


Прв пат по над еден век, бројот на тигри во дивината, од Русија до Индија, порасна на 3890, соопштија Светскиот фонд за природата и Глобалниот форум за тигрите. Тоа е пресврт од последното пребројување во 2010 година кога бројот на тигрите во дивината достигна историски минимум од 3200. Во Индија живеат повеќе од половината тигри во светот, односно 2226. Тигрите се сметаат за загрозен вид и се постојана цел на ловокрадците.

XS
SM
MD
LG