Достапни линкови

logo-print

Кери ќе им оддаде почит на жртвите во Хирошима


Џон Кери ќе биде првиот американски државен секретар кој ќе им оддаде почит на жртвите од првиот нуклеарен напад во историјата во Хирошима. Тој престојува таму на состанок на Групата седум најразвиени земји. Кери и другите министри за надворешни работи од оваа група ќе го посетат Меморијалниот музеј во Хирошима. Како и да е, Кери притоа нема да се извинел за тоа што Соединетите држави употребила атомска бомба против Јапонија. Околу 80 илјади луѓе загинаа веднаш откако на 6 април 1945 година беше фрлена атомската бомба. Три дена потоа атомска бомба беше фрлена и врз Нагасаки.

XS
SM
MD
LG