Достапни линкови

logo-print

Напаѓачите во Брисел планирале нов напад во Франција


Терористичка келија базирана во Брисел планирала нови напади во Франција но наместо тоа го извршиле нападот во Белгија откако биле “изненадени” од брзата истрага во Франција, соопшти денеска белгиското обвинителство. Канцеларијата на федералното обвинитилество наведе дека изненадени од брзината со која напредувала истрагата донеле итна одлука за напад во Брисел. Истражните органи нашле поврзаност меѓу групата која стои зад нападите во Брисел и онаа што ги организираше напади во ноември во Париз. Вчера белгиските власти поднесоа обвинение за Мохамед Абрини за терористички напади и учество во активности на терористичка група поврзано со нападите во Брисел . Абрини кој беше уапсен во Белгија нa 8 април беше последниот познат бегалец осомничен за нападите во Париз минатата година во кои загинаа 130 луѓе.

XS
SM
MD
LG