Достапни линкови

logo-print

Шеесет милиони Пакистанци живеат во сиромаштија


Околу 60 милиони луѓе во Пакистан живеат под границата на сиромаштијата се наведува во новиот владин извештај во кој е применета нова формула за мерење на сиромаштијата. Во него се наведува дека нивото на сиромаштија за три пати се зголемило до 29,5 отсто од девет отсто колку што беа претходните проценки. Според извештајот возрасните во повеќе од 7,6 милиони домаќинства заработуваат помалку од 30 американски долари месечно. Во него е користена нова формула во која се вметнати и трошоците за здравство и образование.

XS
SM
MD
LG