Достапни линкови

logo-print

Косовската полиција го уапси поранешниот српски генерал Бојовиќ


Косовската полиција, како и тело за човекови права соопштија дека е уапсен поранешен српски генерал осомничен за воени злосторства етнички албански цивили. Полицијата соопшти дека Милован Бојовиќ бил уапсен еден ден претходно при илегално поминување во Косово кај граничниот премин Мердане. Беџет Шаља, од Советот за одбрана на човековите права за АП изјави дека Бојович е осомничен за бројни смртни случаи во Косово кои останале неказнети.

XS
SM
MD
LG