Достапни линкови

logo-print

Јацењук бара забрана за руските нафтени производи


Украинскиот премиер Арсениј Јацењук изјави дека ќе воведе забрана на нафтените производи од Русија. Украина постави цврсти бариери за стоки од Русија за анексијата на Крим од страна на Москва во 2014 година и за нејзината поддршка на сепаратистите во источна Украина. Русија одговори со нејзина забрана на производи од Украина. Јацењук побара од министерот за економија да развие механизми за, како што рече, забрана за купување на нафтени производи од агресор како што е Русија.

XS
SM
MD
LG