Достапни линкови

logo-print

Ирачката офанзива против ИД ставена во мирување


Ирачката армија ја стави во мирување офанзивата која се смета за прва фаза од кампањата за преземање на северниот град Мосул од милитантите на групата на Исламската држава. Генерал – мајор Најм Абдула ал – Џубори денеска изјави дека ирачките сили ги чекаат единиците на федералната полиција и дополнителни локални племенски борци за да можат да ја држат територијата откако ќе биде преземена. „Тоа ќе им олесни на силите да одат во офанзива против бунтовниците, рече Џубори. Во речиси тринеделна операција, ирачките сили успеаја да преземат само три села од групата на ИД во областа Макмур, која е клучна за следниот напад за ослободување на Мосул.

XS
SM
MD
LG