Достапни линкови

logo-print

Повеќе грчки полицајци во камповите поради тепачките меѓу мигрантите


Грчките власти одлучија да го зголемат полициското присуство на островите во Егејското Mоре и во Идомени на северната граница, по судирите кои сè почесто се случуваат меѓу бегалците и мигрантите, а постојат и стравувања дека тензиите ќе се зголемат откако од следната недела ќе почнат да се враќаат луѓе во Турција. Од вчера, на островите во североисточниот дел на Егејското Море, пристигнале вкупно 401 мигранти. Во Грција има над 52 илјади мигранти.

XS
SM
MD
LG