Достапни линкови

logo-print

Канада ќе прифати уште 10 илјади сириски бегалци


Канадскиот министер за имиграција Џон Меккалум изјави дека неговата земја ќе прифати дополнителни 10 илјади бегалци од Сирија. Тој ова го рече во Германија каде што бранот бегалци предизвика реакции против мигрантите. Канада веќе има прифатено над 26 илјади сириски бегалци. Власти соопштија дека во моментов се разгледуваат уште 16 илјади барања за азил. Најновите анкети покажуваат дека Канаѓаните се поделени околу тоа дали да прифатат дополнителен број бегалци од Сирија.

XS
SM
MD
LG