Достапни линкови

logo-print

Бејли бара Закон за приватност во согласност со Венецијанската комисија


Американскиот амбасадор Џес Бејли денеска повика на дополнување на Законот за заштита на приватноста во согласност со препораките на Венецијанската комисија. Тој на твитер напиша дека тоа е најдобриот начин да се спречи понатамошно објавување на неовластено снимени материјали. Бејли пишува дека таквите материјали треба да ѝ бидат предадени на Специјалната обвинителка Катица Јанева и оти „загрозувањето на приватноста треба да биде истражено“.

На социјалните мрежи во последниве неколку недели, од непознат сторител, беа објавени приватни разговори меѓу политичари, новинари и сопственици на медиуми, кои се однесуваат на лични работи.

XS
SM
MD
LG