Достапни линкови

logo-print

Почина унгарскиот писател Имре Кертеш


Унгарскиот писател Имре Кертеш

Унгарскиот писател Имре Кертеш

Почина унгарскиот писател и преживеан од концентрациониот логор Аушвиц, Имре Кертеш, кој во 2002 година ја доби Нобеловата награда за литература. Унгарската државна новинска агенција МТИ, повикувајќи се на неговиот издавач, објави дека Кертеш починал денеска на 86 години по долга болест.

XS
SM
MD
LG