Достапни линкови

logo-print

Зачестена ротација на американски борбени единици во Европа


Командантот на американските сили во Европа генерал Филип Бридлав објави зачестена ротација на американски борбени единици во источна Европа од почетокот на идната година. Како главна причина за тоа тој го посочи, како што рече „агресивното однесување на Русија. Според него, зачестената ротација е дел од потезите на Пентагон за гарантирање на безбедносната на сојузниците во НАТО.

XS
SM
MD
LG