Достапни линкови

logo-print

Летонија блокира руска интернет страница


Летонските власти ја затворија руската провладина интернет страница Спутник поради ширење на руска пропаганда во таа земја. Оваа страница беше покрената пред неколку недели за информирање на малцинството во Летонија кое зборува руски јазик. Официјална Москва затворањето го оцени како „бесрамно цензорство“, наведувајќи дека руските средства за информирање имаат високи стандарди на професионализам и етика.

XS
SM
MD
LG