Достапни линкови

МАН - Го подржуваме предлогот на ММА доставен до Собранието


Претставници на Македонската асоцијација на новинари

Претставници на Македонската асоцијација на новинари

Македонска асоцијација на новинари(МАН) денеска соопшти дека го поддржува предлогот за измени на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги што до Собранието го достави Македонската медиумска асоцијација (ММА).

„Истовремено оценуваме дека ЗНМ и Насер Селмани продолжуваат да ја одработуваат партиската агенда на СДСМ преку Питер Ванхауте и предлагаат цензорски закон за медиуми“, се наведува во соопштението од МАН.

ЗНМ и четири други медиумски организации вчера до Собранието доставија предлог закон за медиуми. СДСМ денеска соопшти дека го предложиле истиот закон и побараа итна седница за тој да се донесе по скратена постапка.

XS
SM
MD
LG