Достапни линкови

logo-print

Големи апсења по терористичкиот напад во Лахоре


Повеќе од пет илјади осомничени милитанти биле уапсени по самоубиствените бомбашки напади во преполн парк во Лахоре на Велигден, во кои загинаа најмалку 70 луѓе, соопшти денеска министерот Рана Санаула од провинцијата Пенџаб. Најголемиот дел од уапсените подоцна се ослободени, но 216 луѓе се задржани во притвор. Одговорноста за нападите од 27 март ја презеде организацијата Џамаат-ур-Ахрар, соопштувајќи дека цел биле христијаните кои славеле Велигден. Организацијата предупреди дека ќе ги засили нападите.

XS
SM
MD
LG