Достапни линкови

logo-print

Договорена нова влада во Украина


Трите најголеми партии во украинскиот парламент се согласија да формираат нова коалициска влада на чие чело би бил сегашниот спикер на парламентот Володимир Хројсман. Владата ќе ја сочинуваат партиите на сегашниот премиер Арсениј Јацењук, на претседателот Петро Порошенко и на екс премиерката Јулија Тимошенко. Договорот означува крај на неколку месечната политичка криза предизвикана од обвинувањата за корупција во владините редови.

XS
SM
MD
LG