Достапни линкови

logo-print

Флоренс Хартман во хашкиот затвор најмалку до крајот на неделава


Поранешната портпаролка на хашкото обвинителство Флоренс Хартман

Поранешната портпаролка на хашкото обвинителство Флоренс Хартман

Поранешната портпаролка на хашкото обвинителство Флоренс Хартман ќе остане во хашкиот затвор најмалку до крајот на неделава, информира нејзиниот адвокат. Таа беше уапсена пред зградата на трибуналот во Хаг на 24 март во пресрет на изрекувањето на пресудата за поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ. Хартман беше портпаролка на обвинителството во првата деценија од овој век, но потоа објави книга во која тврди дека судот има таен договор со Србија. Трибуналот во 2009 година ѝ изрече пресуда за непочитување на судот со откривање на доверливи материјали.

XS
SM
MD
LG