Достапни линкови

logo-print

Шпекулации ги вратија мигрантите во Идомени


Дел од бегалците повторно се вратија во кампот Идомени откако слушнале дезинформации дека границата ќе биде отворена. Повеќе десетици мигранти се собрале на железничките пруги во Идомени и кај граничната ограда пеејќи и чекајќи да пристигнат и останатите, додека покрај нив стражарат грчките полицајци со опрема за разбивање демонстранти.

Млад сириски мигарнт им кажал на грчките медиуми дека странски невладини организации им лиферувале информации дека границата денеска ќе била отворена и дека ќе им помогнат да влезат во Македонија со сила пробивајќи ја оградата.

XS
SM
MD
LG