Достапни линкови

logo-print

Тимовите на ДИК не ја почнаа теренската проверка


Државната Изборна Комисија денеска не почна со планираната теренска проверка на избирачкиот список. Според информациите од ДИК проверката не почнала поради подготовки за целата процедура. Теренската проверка опфаќа 89.383 запишани гласачи во избирачкиот список, кои по вкрстената проверка се покажаа како спорни. ДИК планира проверката да трае до 3 ти април. Претходно ДИК започна информативна кампања „отворени врати“ и ги објави официјалните беџови што ќе ги носат анкетарите кои ќе одат од врата до врата.

XS
SM
MD
LG