Достапни линкови

logo-print

Најмалку 30 загинати во нападите во Ирак


Бројот на жртвите во самоубиствениот бомбашки напад на ирачкиот фудбалски стадион се искачи на најмалку 30 лица, а уште 105 луѓе се повредени, соопштија официјални лица. Вчерашниот напад од милитантите на Исламска држава се случи на стадионот во близина на градот Искандаријах, околу 50 километри од главниот град Багдад. Бомбашот го активирал неговиот самоубиствен елек за време на натпреварот. Стејт департментот и специјалниот претставник за Ирак во Обединетите нации го осудија нападот.

XS
SM
MD
LG