Достапни линкови

logo-print

Високиот комесар за човекови права на ОН ја поздрави пресудата за Караџиќ


Високиот комесар за ОН за човекови права Заид ал Хусеин

Високиот комесар за ОН за човекови права Заид ал Хусеин

Високиот комесар за ОН за човекови права Заид ал Хусеин ја поздрави пресудата против лидерот на босанските Срби, Радован Караџиќ. Ал Хусеин посочи дека пресудата покажува дека дури и влијателни извршители на таквите злосторства треба да знаат дека нема да ѝ побегнат на правдата. Во соопштение лиферувано откако Меѓународниот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија го прогласи Караџиќ за виновен за воени злосторства, злосторства против човештвото и геноцид, комесарот Заид ал Хусеин изјави дека судскиот процес треба барем малку да ги запре лидерите од Европа и другите места низ светот, кои сакаат да ги експлоатираат националистичките расположенија и малцинствата да ги користат како купени жртви.

XS
SM
MD
LG