Достапни линкови

Кери на разговори за Сирија и Украина во Москва


Американскиот државен секретар Џон Кери пристигна во Москва

Американскиот државен секретар Џон Кери пристигна во Москва

Американскиот државен секретар Џон Кери пристигна во Русија. Се очекува да разговара за кревките примирја во Сирија и во Украина. Тој денеска треба да се сретне со неговиот германски колега Франк-Валтер Штајнмаер, кој исто така е во посета на Москва. За утре се предвидени средби со рускиот претседател Владимир Путин и со министерот за надворешни работи Сергеј Лавров. За време на посетата, се очекува Кери да процени дали руското водство е подготвено да разговара за начините за отстапување на сирискиот претседател Башар ал-Асад. Во однос на Украина, Кери очекува Москва да изврши притисок врз проруските сепаратисти на истокот на земјата целосно да го почитуваат примирјето.

XS
SM
MD
LG