Достапни линкови

logo-print

Опасност од дестабилизација на Крим


Шефот на рускиот Совет за безбедност Николај Патрушев

Шефот на рускиот Совет за безбедност Николај Патрушев

Шефот на рускиот Совет за безбедност Николај Патрушев соопшти дека украинскиот национализам и економскиот притисок може да ја дестабилизираат безбедносната ситуација на Крим, којшто Москва го анектираше од Украина пред две години.

„Ова е најмногу поврзано со политичките предизвици и економскиот притисок од нашите западни противници“, рече денеска тој.

Патрушев посочува дека Киев може да се обиде да го дестабилизира полуостровот користејќи го „националистичкиот фактор“ и оти екстремистички, националистички и паравоени групи се формираат во близина на украинската граница со Крим.

XS
SM
MD
LG