Достапни линкови

logo-print

Турција ја обвини ИД за нападот во Истанбул


Министерството за внатрешни работи на Турција бомбашот самоубиец во Истанбул го идентификуваше како милитант поврзан со групата на Исламската држава. Министерот Ефкан Ала денеска изјави дека бомбашот е идентификуван како Мехмед Озтурк - турски државјанин роден 1992 во јужниот турски град Газиантеб. Пет други осомничени се уапсени под сомненија за поврзаност со нападот на 19 март кога бомбашот се самоуби при што загинаа четри лица во главната трговска област во центарот на градот. Најмалку 36 луѓе се повредени. Ала рече дека човекот не бил на листата на барани лица, бранејќи ги властите од обвинувањата за пропусти во безбедноста отако од јули се случија шест големи напади во кои загинаа повеќе од 200 луѓе во земјата.

XS
SM
MD
LG