Достапни линкови

logo-print

Предвремени парламентарни избори во Казахстан


Започна гласањето во Казахстан на предвремените парламентарни избори во кои казахстанската владејачка партија се очекува да ја задржи контролата во долниот дом на Парламентот. Над 9.800 избирачки места се отворени, а изборните резултати ќе бидат годови по полноќ по локално време. Партијата на претседателот Нурсултан Назарбаев нема вистинска конкуренција за 107-те места во долниот дом на Парламентот. Внимението на коментаторите е насочено кон ќерката на преседателот Дарига Назарбаева која е заменик, но исто така на листата на кандидатите на партијата. Ако ја напушти владта таа може да стане претседател на долниот дом на Парламентот и ќе ја зацврсти својата позиција како потенцијален наследник на нејзиниот 75 - годишен татко.

XS
SM
MD
LG