Достапни линкови

logo-print

ЕУ ќе ја зајакне соработката со Западен Балкан за справување со бегалците


Лидерите на земјите членки на ЕУ на вчерашаниот Самит во Брисел, на кој постигнаа договор со Турција за надминување на мигрантската криза, се заложија и за зајакнување на соработката со државите од Западен Балкан за справување со проблемот со бегалците, соопшти Европскиот совет на својата интернет страница. Во рамки на постигнатиот договор се повикува на зајакнување на соработката со западнобалканските земји, пред се со Македонија и Србија, во решавањето на мигрантската ситуација, се додава во соопштението.

Европскиот совет нагласува дека неговиот прв човек Доналд Туск веќе разговарал со претседателот на Европската централна банка, Марио Драги за обезбедување на финансиски средства за земјите од западнобалсканскиот регион, наменети за справување со проблемот со бегалците. Во соопштението се додава и дека лидерите на ЕУ на вчерашниот Самиот во посебен заклучок најавија дека до претстојново лето ќе предложат обезбедување на дополнителни финансикси средства за изградба на инфраструктура и за економско зајакнување на западниот Балкан.

XS
SM
MD
LG