Достапни линкови

logo-print

Во куќа во Ваксинце пронајдени 77 мигранти


Селото Ваксинце кај Куманово

Селото Ваксинце кај Куманово

Во напуштена куќа во кумановското село Ваксинце синоќа се откриени 77 мигранти од Пакистан, Сирија и Авганистан, соопшти МВР. Во СВР-Куманово вчера попладне се јавил мигрант и на англиски јазик пријавил дека во куќа во Ваксинце бил физички нападнат од непознато лице кое му барало пари. Мигрантот побегнал, а неговото семејство останало во куќата. Полициски службеници извршиле разговор со пријавителот, но не било констатирано дека е нападнат. Полициските службеници во напуштената куќа во селото пронашле 77 мигранти од Пакистан, Сирија и Авганистан, кои ноќеска се пренесени во Транзитниот центар - Гевгелија, соопшти МВР.

XS
SM
MD
LG