Достапни линкови

logo-print

Јанева нема да го објаснува извештајот пред Советот на обвинители


Прес конференција на специјалниот јавен обвинител Катица Јанева во Скопје

Прес конференција на специјалниот јавен обвинител Катица Јанева во Скопје

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева нема да присуствува на денешната сендица на Советот на јавни обвинители на која ќе се разгледува нејзниот извештај за работа, потврдуваат за Радио Слободна Европа од СЈО.

Од таму велат дека немаат законска обрска да присуствуват и oти досегашната воспоставена пракса покажува дека ниту еден обвинител претходно усно не го образложувал извештајот што го доставил до Советот.

Специјалното обвинителство писмено го известил Советот дека нема да присуствува на седницата. На дневен ред на Советот се три точки од кој последата е токму разгледувањето на 6 - месечниот извештај на Јанева.

На седницата на Советот на јавни обвинители ќе се разгледува и спорот меѓу Зврлевски и Јанева за неколку предмети кои Јавното обвинителство на РМ одбива да ги даде на Специјалното обвинителство

XS
SM
MD
LG