Достапни линкови

logo-print

ЕУ самит за договорот со Турција за мигрантската криза


претседателот на Европскиот совет Доналд Туск

претседателот на Европскиот совет Доналд Туск

Лидерите на Европската унија денеска почнуваат тежок состанок за да го потурнат важниот договор со Турција за справување со мигрантската криза. Тој е доведен под прашалник откако Кипар го услови со поддршката на Анкара на мировните преговори во таа членка на Унијата. „Напредуваме, но имаме се уште многу работа. Миграцискиот договор треба да биде можност за Турција да ги поддржи преговорите во Кипар“, изјави претседателот на Европскиот совет Доналд Туск пред почетокот на дводневниот самит во Брисел. На евролидерите утре ќе им се приклучи и турскиот премиер Ахмед Давутоглу.

XS
SM
MD
LG