Достапни линкови

logo-print

Ердоган побара одземање на имунитетот на пратениците Курди


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска побара од Парламентот на Турција под итно да им го одземе имунитетот на пратениците од редовите на курдската Демократска партија на народите. Ваквото барање на турскиот претседател уследи три дена по самоубиствениот напад во Анкара, за кој властите ги обвинија курдските бунтовници.

Ердоган се заложи и за проширување на значењето на кривичното дело „терористички злосторства“, со што со него би се опфатиле не само извршителите на терористички акти, туку и „нивните соучесници - политичари, интелектуалци или новинари“.

XS
SM
MD
LG