Достапни линкови

logo-print

Уставниот суд дозволи претседателот да помилува за изборен криминал


Уставниот суд на денешната седница со мнозинство гласови донесе одлука за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година, со кој му се забрануваше на претседателот на државата да помилува за кривични дела поврзани со изборен криминал, педофилија, силување, дрога, тероризам...

Оваа одлука ќе стапи во сила по објавувањето во „Службен весник“. Во наредниот период одлуката ќе биде објавена и на веб-страницата на Уставниот суд.

Деталното образложение за Одлуката, како што додаваат од Судот, ќе биде достапно и за правната фела и за сите заинтересирани да ги видат уставните аргументи за укинувањето на предметниот закон од 2009 година.

XS
SM
MD
LG