Достапни линкови

logo-print

Вториот круг од изборите во Иран на 29 април


Иран ќе го одржи вториот круг од парламентарните избори на 29 април, на кои ќе се одредат победниците во 69 изборни единици во коишто немаше јасен победник на во првиот круг на 26 февруари, информираат денеска изборните власти. Сојузниците на релативно умерениот претседател Хасан Рохани победија во првиот круг на изборите. Сепак, ниту една групација не доби мнозинство, што значи дека вториот круг може да влијае на рамнотежата на моќта во законодавниот дом.

XS
SM
MD
LG