Достапни линкови

logo-print

Осум наместо 10 години затвор за поранешниот казахстански премиер


Судот во Казахстан денеска ја намали затворската казна за поранешниот премиер Серик Ахметов од 10 на 8 години. Тој беше осуден за корупција во декември минатата година и првично се изјасни за невин. Подоцна ја призна вината во надеж за поблага казна. Минатиот месец, десетина демонстранти се собраа во главниот град Астана, барајќи негово итно ослободување. Ахметов беше премиер од 2012 до 2014 година. Неколкумина поранешни казахстански функционери се гонат за корупција, а неколкумина се осудени на долгогодишни затворски казни.

XS
SM
MD
LG