Достапни линкови

logo-print

ЕУ состанок за можни санкции против Иран


Министрите за надворешни работи на Европската унија се очекува денеска во Брисел да расправаат за можни санкции против Иран, како и за односите со Русија. Официјален Париз соопшти дека ако се покаже за неопходно на состанокот би можело да бидат прифатени санкции против Иран поради неговите последни проби на балистички ракети. Имено, ако се покаже дека овие ракети се способни да носат нуклеарни боеви глави, тогаш тоа ќе биде кршење на резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации.

XS
SM
MD
LG