Достапни линкови

logo-print

Успех на Алтернатива за Германија на регионалните избори


Излезните анкети покажуваат дека антимиграциската партија Алтернатива за Германија успеа да влезе во три регионални парламенти на изборите кои беа засенети од миграциската криза во Европа. Тоа се однесува на Баден Виртемберг, Рајнланд Палатинате и Саксонија Анхалт. Се очекуваше оваа партија која беше формирана пред три години да постигне успех со оглед на либералната политика на канцеларот Ангела Меркел во врска со миграциската политика. На овие избори познати како Супер недела се гледа како на референдум за одлуката на Меркел да ја отвори земјата за мигрантите и бегалците од Сирија, Ирак и Авганистан.

XS
SM
MD
LG