Достапни линкови

logo-print

Во Женева почуваат мировни преговори за Сирија


Стафан де Мистура

Стафан де Мистура

Обединетите нации се медијатори на мировните преговори што би требало да почнат денеска во Женева меѓу претставници на режимот на претседателот Башар ал Асад и на сириските опозициски фракции. Преговорите треба да го зацврстат примирјето меѓу сириските владини сили и опозициските бунтовници. Милитантите на Ал Каеда и на Исламската држава не се вклучени во примирјето и нема да бидат претставени на преговорите во Женева. Пратеникот на ОН за Сирија Стафан де Мистура изјави дека преговорите не би требало да траат повеќе од десет дена.

XS
SM
MD
LG