Достапни линкови

logo-print

Трамп претрпе тежок пораз


Доналд Трамп претрпе тежок пораз во последната рунда од гласањето за номинацијата на републиканците за претседателските избори во САД. Трамп изгуби и во Вашингтон Д.Ц. и во државата Вајоминг на 12 март. Сенаторот од Флорида Марко Рубио лесно го победи во битката во главниот град на САД, каде што Трамп заврши на третото место со освоени 13,8 отсто поддршка.

Во Вашингтон најголем дел од гласачите се за демократите, а само шест проценти од гласачите се републиканци. Во западната држава Вајоминг, сенаторот од Тексас Тед Крузосвои 66,3 отсто од гласовите на пратеничката група, далеку понапред од Рубио, неговиот најблизок ривал, кој освои19,5 отсто од гласовите, а Трамп беше трет со 7,2 отсто.

XS
SM
MD
LG