Достапни линкови

logo-print

Во близина на албанската граница пристигнаа првите бегалци


Првата поголема група бегалци пристигна блиску до албанската границата со Грција, јави дописникот на МИА од Тирана. Група од 162 бегалци, главно семејства со деца, која тргнала од пристаништето Пиреја, синоќа пристигнале во Коница, кај грчкиот пограничен град Јанина, на 12 километри од границата со Албанија. Станува збор за сириски државјани. Албанската полиција веќе го зајакна присуството на границата со Грција, а деновиве на албанските безбедносни сили треба да им се приклучат и италијански полициски експерти.

XS
SM
MD
LG