Достапни линкови

logo-print

Путин му вети на Белград поддршка за територијалниот интегритет


Рускиот претседател Владимир Путин му вети на Белград поддршка од страна на Москва по сите прашања поврзани со заштита на територијалниот интегритет на Србија, изјави српскиот претседател Томислав Николиќ.

„Путин јасно рече дека Србија може да смета на развој на економските и политичките односи, дека можеме да сметаме на Русија насекаде каде што Србија го заштитува територијалниот интегритет и независност, особено во Косово“, рече Николиќ по работната средба со рускиот претседател Владимир Путин во Москва, јави ТАСС

Тој рече дека Србија треба да остане неутрална и да биде настрана од воените сојузи.

За време на разговорите, двајцата се договориле да ја зголемат стоковната размена меѓу двете земји на повисоко ниво, во споредба со 2015 година, кога изнесувала 1,63 милијарди долари.

XS
SM
MD
LG