Достапни линкови

logo-print

Турција нема да ги прими назад мигрантите од грчките острови


Турција нема да ги прими назад мигрантите, кои веќе се наоѓаат на грчките острови, како дел од предлогот за договор кој во понеделникот беше разгледан со европските лидери, изјави денеска турскиот министер за евроинтеграции Волкан Бозкар.

„Турскиот предлог не се однесува на мигрантите кои сега се наоѓаат на грчките острови“, истакна Бозкар.

Тој нагласи дека при оваа реадмисија ќе станува збор за десетици илјади лица, а не за милиони.

XS
SM
MD
LG