Достапни линкови

logo-print

Еден од командантите на ИД Ал Шишани бил жив


Умар ал Шишани

Умар ал Шишани

Еден од командантите на ИД за кого американските власти соопштија дека најверојатно бил убиен во воздушен напад во Сирија во минатата недела всушност бил тешко ранет. Ова го соопшти Сириската опсерваторија за човекови права, наведувајќи дека Умар ал Шишани, чеченец роден во Грузија го преживеал нападот и се наоѓал во болница во Рака. За Шишани се смета дека е еден од највлијателните лидери на милитантите на Исламската држава.

XS
SM
MD
LG