Достапни линкови

logo-print

Сопартијци на Меркел против укинување на визите за Турција


Германската канцеларка Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел

Дел од влијателните членови на германскиот конзервативен блок на канцеларката Ангела Меркел се противат на договорот за безвизен режим за патување на турските граѓани во ЕУ, како предуслов Анкара да го запре приливот на бегалците да доаѓаат во Европа. Како што јави дописникот на МИА од Берлин, тие бараат пред постигнувањето на ваков договор со ЕУ, Турција да биде прогласена за „безбедна земја“ со што драматично ќе се влошат можностите Брисел и Анкара да постигнат договор за бегалците. Доколку Турција добие ваков статус, тогаш сите идни баратели на азил кои дошле од таму ќе можат без проблем да бидат депортирани назад. Предводник на ваквите ставови во Германија е баварската Христијанско социјалната Унија (ЦСУ), сестринска партија на Христијанско демократската Унија (ЦДУ) на Меркел, која јавно се сомнева во можноста Турција да ги исполни критериумите и да стане дел од ЕУ.

XS
SM
MD
LG