Достапни линкови

logo-print

Во Грција има повеќе од 33 илјади бегалци


На грчка територија во моментов има повеќе од 33 илјади бегалци, соопшти денеска Координативниот центар за справување со миграцијата. Како што јави дописникот на МИА од Атина, на островите има над шест илјади бегалци, а на копно има 27 илјади бегалци од кои осум илјади се во Идомени. Грчкиот заменик-министер за одбрана Димитрис Вицас, кој е одговорен за справување со бегалската криза, претходно соопшти дека во текот на оваа недела Грција ќе обезбеди капацитети за сместување на уште 16 илјади бегалци и имигранти.

XS
SM
MD
LG