Достапни линкови

logo-print

Почина пронаоѓачот на мејлот Реј Томлинсон


Реј Томлинсон кој ја пронајде електронската пошта почина на 74 годишна возраст од срцев удар. До неговиот пронајдок во 1971 година, односно прва порака од човек до човек преку електронска мрежа, немаше начин како да се испраќаат пораки на одредена специфична адреса. Неговиот пронајдок вклучуваше користење на симболот @ за поврзување на името на корисникот со адресата.

XS
SM
MD
LG