Достапни линкови

logo-print

НАТО ја проширува мисијата на Егејско море


Јенс Столтенберг

Јенс Столтенберг

НАТО соопшти дека ја проширува својата мисија на Егејско море за запирање на шверцерите со мигранти од Турција кон Грција. Генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг изјави дека НАТО ќе оперира во грчките и турските територијални води и оти таму ќе бидат испратени дополнителен број бродови. „ќе собираме информации и ќе ги разменуваме со турската и грчката крајбрежна стража и со Фронтекс со цел да помогне во справувањето со шверцерите на луѓе“, изјави Столтенберг.

XS
SM
MD
LG