Достапни линкови

logo-print

Фицо ги започна преговорите за фомирање Влада


Словачкиот премиер Роберт Фицо

Словачкиот премиер Роберт Фицо

Словачкиот премиер Роберт Фицо ги започна разговорите за формирање нова Влада по победата на неговата партија на изборите. Социјал-демократската партија Смер по пребројани 99 проценти од гласовите се очекува да добие 49 од 150 места во Парламентот, за разлика од претходниот мандат кога имаше 83.

Либералната партија за слобода и солидарност освои 21 пратеничко место, а по неа следи конзервативната Олано-Нова партија со 19 места. Фицо изјави дека резултатите, според кои осум партии влегуваат во Парламентот се многу комплицирани и оти ќе биде потребно повеќе време за формирање на неговиот нов кабинет.

XS
SM
MD
LG