Достапни линкови

logo-print

Германија загрижена за последиците од референдумот во Британија


Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле во интервју за БиБиСи изјави дека референдумот во Британија за напуштање на ЕУ ќе и наштети не само на економијата на земјата, туку и на европските и светските економии. Според него, преговорите во наредните години би биле многу тешки што ќе резултира со несигурност која ќе делува како отров за економијата на Британија на Европа и на глобално ниво.

Во однос на пристапувањето на Турција во ЕУ, тој истакна дека Германија има сомнежи околу нејзиното членство и оти преговорите ќе траат долго време, но според него тоа не треба сега да предизвикува загриженост.

XS
SM
MD
LG